A Gryzik miał najbardziej miękkie futerko na świecie…

Bycie ojcem nauczyło mnie wielu rzeczy. Prawdę mówiąc, rodzicielstwo uczy mnie nowych kompetencji – ćwiczy i sprawdza je każdego dnia. Wiąże się to z różnego rodzaju doświadczeniami, byciem w żywej relacji a tym samym z przeżywaniem emocji. Dajemy dzieciom życie, ale to dzięki nim uczymy się jak żyć i co w tym życiu jest ważne tak naprawdę.

Zapewne się ze mną zgodzicie, że każdy z nas potrafi na swój sposób postrzegać i rozumieć jedną i tę samą sytuację. Jeden fakt ze wspólnego życia może być widziany, rozumiany na różne sposoby – perspektywa zmienia się w zależności od naszych doświadczeń, przeżywanych emocji. Dobrze jest, kiedy potrafimy odnaleźć w sobie otwartość na inny sposób postrzegania sytuacji życiowych, a nie tylko upierać się przy swoim. Taka otwarta postawa pozwala bardziej rozumieć drugiego człowieka, tym samym budować z nim empatyczną relację.

Podobnie jest z otwartością na innych ludzi. Często nieświadomie z różnych powodów budujemy sobie w naszym myśleniu schematy, w które upychamy inne osoby – oceniamy je, łatkujemy – a tym samym zamykamy się na relację z nimi. A przecież każdy człowiek ma wartość, prawda?

„Gryzik” to książka przeznaczona dla dzieci od 4 roku życia, jednak moim zdaniem, nie powinno być żadnej górnej granicy wieku. To książka dla każdego. W cudowny sposób pokazuje, poznanie pewnego tajemniczego i intrygującego stworzenia z dwóch perspektyw – dziecka i osoby dorosłej. Postać Gryzika wzbudza zainteresowanie jak i niepewność, sympatię oraz pewne uprzedzenia … Każdy człowiek ma swoje przekonania. Nie zawsze potrafimy je sobie uświadomić, ale podczas poznawania nowych osób nasze myślenie bombardowane jest milionem myśli, wynikających z naszych subiektywnych doświadczeń, przekonań i opinii. Gryzik jest bohaterem o specyficznej urodzie i dość dziwnym zachowaniu a mimo to skradł serce chłopca, który z dużą determinacją dążył do zbudowania z nim relacji. Zupełnie inne przekonanie mieli rodzice chłopca – woleli pozbyć się tajemniczego stworzenia…

Historia Gryzika może wspierać w nauce empatii i akceptacji pomimo tego, czego nie rozumiemy. Książka z pewnością pomoże w budowaniu otwartej i empatycznej postawy wobec innych ludzi.

 „A Gryzik, mimo swojej brzydoty, miał najbardziej miękkie futerko na świecie, w którym można było się zapaść jak w miłym kocu. Jego prawdziwe piękno nie tkwiło w wyglądzie, tylko w miłości, którą nam dawał.”

Tata Szef – Michał Alicki

tytuł: Gryzik, autorka: Monika Kamińska

A Gryzik miał najbardziej miękkie futerko na świecie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Facebook