Tatusiu! Nie idź już dzisiaj do pracy!

Któregoś dnia wróciłem popołudniu z pracy i po kilku minutach byłem już gotowy do spaceru z moim młodszym potomkiem. Ot taki relaks i wyciszenie z wózkiem po osiedlu. Ubierając kurtkę, podbiegła do mnie córka i powiedziała ze łzami w oczach: “tatusiu nie idź już dzisiaj do pracy”…Myślała, że ledwo wróciłem, a już idę z powrotem do pracy. Uświadomiło mi to po raz kolejny jedną podstawową rzecz – jak istotne jest, aby mieć relację z osobami najważniejszymi. Umieć ją pielęgnować pomimo niekończących się obowiązków dorosłych.

Work – Life Balance to stan, w którym cała nasza aktywność –  zawodowa, jak i prywatna są zgodne z naszymi podstawowymi wartościami i służą naszej wizji oraz celom. Nie chodzi tu o rozdzielanie sfery prywatnej od zawodowej ale o taką ich konwersję, by praca, rodzina i pasje tworzyły spójną całość. Oczywiście sposób osiągnięcia harmonii pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym jest sprawą indywidualną dla każdego z nas ale kluczowym jest to aby mieć świadomość i dążyć do balansu, który jest zgody z naszymi wartościami.

Co to oznacza w praktyce?…

Często obserwuję  rodziny, gdzie jedno z rodziców wychodzi do pracy gdy dzieci jeszcze śpią, a wraca gdy…też śpią. Możecie myśleć…a przesadza – tak się nie dzieje. Owszem są różne modele rodziny, różne są prace, które wykonujemy, o różnym zaangażowaniu godzinowym w ciągu doby. Podstawową sprawą, którą należy rozważyć przede wszystkich ze sobą jest to, czy moje priorytety życiowe są odpowiednio ustawione, czy moje wartości mają odpowiednią kolejność i wagę.

Studium przypadku – Tata Szef

Lubię swoją pracę, nawet bardzo. Sprawia mi ona przyjemność i satysfakcję – czasami podnosi ciśnienie aby zaraz poczuć frajdę z osiągniętego efektu. Wydaje się, że jest to komfortowa sytuacja. A jednak…Pomimo, że mam jasno poukładane priorytety tym bardziej muszę pilnować swojego indywidualnego work – life balance. Często muszę wybierać i myśleć: “Stary są rzeczy ważne i ważniejsze”. Osiągnięcie harmonii między pracą, życiem prywatnym, a pasją to nie tylko wybory pomiędzy jednym ,drugim, a trzecim. Często te trzy sfery się przenikają i można je świetnie ze sobą połączyć.

Gdy praca, dom i pasja daje możliwości…

Nie, nie chodzi tutaj o możliwości rozwoju czy awansu wprost. Gdy sytuacja zawodowa daje możliwości balansu jest to najlepsze środowisko do wzrostu efektywności, wykorzystania potencjału i w efekcie awansu czy rozwoju zawodowego. Pracodawca może dostarczać rozmaitych akcji i benefitów rodzinnych. Pasja może być pasją angażującą rodzinę lub jej część. Środowisko domowe może wspierać Twój rozwój zawodowy. Korelacji między tymi 3 strefami życia może być wiele – wszystko zależy od nas, jak sobie to “ustawimy”.  

Rodzicielstwo na Etacie…

Teoria teorią ale niejednokrotnie praktyka nas przytłacza. Wracamy do domu i nie mam siły, energii, cierpliwości ani ochoty na codzienną dawkę kolejnych wyzwań domowych. Dlatego musimy się skupić na tym co ważne. Zorganizować sobie czas rodzinny w taki sposób aby wykorzystać potencjał nasz i naszej rodziny w takim czasie jaki mamy do dyspozycji. Bycie efektywnym to nie tylko domena pracy zawodowej ale i życia prywatnego. Świetnym sposobem aby się tego nauczyć jest czerpanie rad i inspiracji od innych. A o tym właśnie pisze Anita Cleare w swojej książce – “Rodzicielstwo na etacie – jak być obecnym emocjonalnie rodzicem po dniu pełnym wyzwań w pracy”.

O autorce:
Anita Cleare jest ekspertką od rodzicielstwa, ma wykształcenie akademickie i zawodowe w zakresie rozwoju dziecka i psychologii rozwojowej. Pracowała na rzecz dzieci, zarządzając wsparciem rodzin, m.in. w ośrodkach dla dzieci Sure Start, po czym stworzyła własną firmę, Positive Parenting Project, w której udziela rodzicom wsparcia w indywidualnych rozmowach, a także prowadzi seminaria, warsztaty i sesje coachingowe dla pracujących rodziców.

Tata Szef


Tatusiu! Nie idź już dzisiaj do pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Facebook