Jak pomóc dziecku w nowej sytuacji? Mam dobry sposób!

Dzieci postawione przed nową sytuacją mogą czuć się nieswojo. Mogą również bać się czegoś, co jest nieznane. To raczej normalna reakcja obronna ale my znaleźliśmy na to sposób. Czytamy i oglądamy książeczki, które pokazują w przystępny ale i szczegółowy sposób np. lot samolotem, wizytę u fryzjera lub naukę jazdy na rowerze. Przedstawiam Wam przygody Pepe.

Książka, która opowiada, oswaja i uczy…

Książka jest czymś wyjątkowym – czymś, do czego dziecko się przyzwyczaja. Inspiruje się nią i wykorzystuje treść w zabawie. Dlatego książki, które pomagają rodzicom i uczą dzieci, jak zachować się w nowych sytuacjach – są szczególnie cenne.

Seria książek o chłopcu Pepe pochodzi ze Szwecji, a autorką jest Anna-Karin Garhamn. Czuć skandynawski klimat grafiki oraz solidne wykonanie. Rysunki są tak piękne i szczegółowe, że dzieci mogą je swobodnie oglądać i rozwijać spostrzegawczość!

Przygody Pepe są świetne!

Książki o Pepe i jego nowych przygodach to ciekawa propozycja dla dzieci mniej więcej od 2 do 6 lat (ale i nasz 1,5 roczniak jest zainteresowany). Naszym dzieciom naprawdę te książeczki się spodobały. Czytamy wszystkie cztery przygody jedna po drugiej:

Pepe jeździ na rowerze

Pepe idzie do fryzjera

Pepe idzie do kina

Pepe leci samolotem

Każda książka opowiada nową historię tego chłopca. Wszystkie sytuacje wyjaśnia szczegółowo. I tak, jak w przygodzie dotyczącej lotu samolotem wyjaśnione są wszystkie etapy: od przekazania bagażu poprzez odprawę paszportową – aż do lotu i lądowania. Zachwycają tu szczegóły ilustracji i bardzo dobre wyjaśnienia tekstowe oraz wyliczenia, które dzieci bardzo lubią. Każda z książek wyjaśnia dziecku krok po kroku czego może się spodziewać i jak należy się zachować gdy samo będzie w takiej sytuacji: w kinie siada się na wyznaczone miejsce, na lotnisku oddaje się bagaże do luku bagażowego, na rowerze trzeba pedałować, kierować i hamować, a u fryzjera trzeba być cierpliwym. Na końcu każdej książki jest do wypełnienia dyplom dla naszej pociechy, którą np. pierwszy raz była u fryzjera. Świetny pomysł!

Czy książki to idealny sposób na nowe sytuacje?

Pewnie książki, które uczą (tak jak przygody Pepe) nie załatwią tematu obaw dziecka przed nowymi sytuacjami. Jednak na przykładzie naszej rodziny mogę powiedzieć, że na pewno pomagają oswoić się z nowymi sytuacjami i przedmiotami. Dodatkowo te książki nie są przeznaczone do tego aby dziecko przyzwyczaić do czegoś – to po prostu świetne przygody chłopca i jego mamy. No właśnie – w książkach o Pepe zawsze występuje mama. Szkoda, że nie ma tam również taty, który świetnie by się sprawdził w odkrywaniu nowych sytuacji życiowych dziecka.

Post napisałem przy współpracy z Wydawnictwem Kapitan Nauka

Książki kupisz TUTAJ

Michał Alicki

Jeśli podoba Ci się ten wpis – UDOSTĘPNIJ!

Jak pomóc dziecku w nowej sytuacji? Mam dobry sposób!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry
Facebook