Jak polubić SIEBIE? Czyli o miłości własnej

Dlaczego samoocena jest tak ważna? Z bardzo prostej przyczyny: jeśli sami będziemy myśleć o sobie negatywnie tak samo będziemy traktować swoją rodzinę czy współpracowników. Wysoka samoocena jest często mylona z narcyzmem – to BŁĄD. Takie postrzeganie miłości własnej wynika z…niskiej samooceny.

Dlaczego miłość własna jest tak ważna?

Firmy wydają spore pieniądze na szkolenia z zakresu komunikacji, autoprezentacji i motywowania zespołu. Jednak w przypadku gdy menadżer ma negatywne zdanie o sobie i niską samoocenę, to tak samo będzie traktował swoich współpracowników – tutaj żadne szkolenia nie zmienią negatywnej narracji.

W przypadku gdy mamy pozytywne stosunek do samego siebie SIEBIE to nie każemy się za niepowodzenia, a widzimy w tym naukę i ścieżkę rozwoju. To nastawienie również bezpośrednio przekazujemy w pracy.

Wysoka samoocena wspiera również zachowania asertywne. I nie chodzi tutaj o wywyższanie się, a bardziej o obronę praw i godności swojej oraz innych. Zyskujemy pewność swoich poglądów, tego co mówimy i tego co robimy.

Nie możemy siebie zmienić , odsunąć się od tego, kim jesteśmy, dopóki nie zaakceptujemy tego kim jesteśmy.

Carl Rogers

Moje doświadczenie z samym sobą

Kiedyś nie miałem dobrego zdania o sobie. Nie za bardzo chciałem się wychylać, a wystąpienia publiczne (na przykład pójście do tablicy w szkole czy odpowiedzi indywidualne) od najmłodszych lat wywoływały u mnie paniczny stres i drżenie głosu. Pamiętam moją pierwszą prezentację jako nowego menadżera. Stanąłem przed około 50 osobami – Zarząd firmy i kadra menadżerska różnego szczebla. Byłem przygotowany, miałem wiedzę i doświadczenie w tematyce, o której chciałem mówić. A mimo to czułem się tak bardzo NIEPEWNIE. 

Do tej pory nie pamiętam jak mi poszło. Wiem tylko, że inni mówili, że było bardzo dobrze. 
To był taki poziom stresu, że zapomina się jak brzmiało poprzednie zdanie. Teraz wiem, że ta cała sytuacja miała związek nie z moim poziomem wiedzy, a podejściem do samego siebie – z miłością własną.

Co zrobić aby pokochać siebie?

  • Pierwszym i najważniejszym elementem jest zrozumienie dlaczego jestem tym kim jestem? Brzmi trochę filozoficznie ale bez wgłębienia się w historię swojego życia nie będziesz w stanie zrobić kroku w przód.
  • Polub siebie za te wysoko rozwinięte cechy i zaakceptuj oraz pracuj nad swoimi brakami
  • Nadaj znaczenie przeszłości, zaakceptuj teraźniejszość i wizualizuj (miej plany i cele) przyszłość

Wysoka samoocena ma kluczowe znaczenie w docenianiu tego co masz, w relacjach z najbliższymi czy uświadamianiu sobie wartości.

Jedno jest pewne: to z samym sobą spędzisz resztę swojego życia.

Michał Alicki

Jeśli spodobał Ci się ten wpis UDOSTĘPNIJ!

Jak polubić SIEBIE? Czyli o miłości własnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry
Facebook