Rodzina w czasach zarazy! Czyli 3 rzeczy, które wzmocnią Twoją relację z bliskimi

Dzieci nie chodzą do szkół i przedszkoli. Dorośli często pozostają w domu lub pracują zdalnie. Stoi przed nami wyzwanie – jak to wszystko ogarnąć tak, żeby było normalnie. Ciągłe jęczenie, że nie wytrzymam z własną rodziną tyle czasu non stop jest porażką relacji. Oczywiście możemy sobie pożartować i wrzucić kilka śmiesznych memów, jednak prawda jest taka, że wiele rodzin nie radzi sobie z własną obecnością…Czy można to zmienić?

Przyzwyczajcie się do siebie…

Zdajemy narodowy test z więzi i relacji rodzinnych. Jak przeżyć ten trudny czas i przy okazji się nie pozabijać. Może to brutalne ale czas na nawiązywanie relacji rodzinnych już minął – teraz jest egzamin. Jeśli ktoś wcześniej nie był przyzwyczajony do swoich bliskich, to może być na prawdę ciężki czas. Nie da się tak nagle nabyć umiejętności funkcjonowania 24h na dobę, jeśli wcześniej tego czasu nie było. Miłość to czas – więc jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś to masz szansę się zakochać…

Wsparcie w trudnym czasie: NIE PANIKUJ!

Wsparcie w trudnych sytuacjach to jedna z kluczowych ról rodziny. Utrata pracy? Choroby? Trudne doświadczenia z dzieciństwa? Po to jesteśmy aby wspierać się w każdej przykrej sytuacji. Tak jest i teraz. Natłok informacji związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa po świecie jest tak dotkliwy dla naszej psychiki. Wsparcie rodzinne w tym trudnym, emocjonalnym czasie jest kluczowe. Rozmowa na ten temat, inne, chłodne spojrzenie, niezbędne decyzje – to jest to czego powinno się oczekiwać w małżeństwie. Dlaczego to jest tak ważne? Bo wystarczy ziarno strachu i niepewności, które wleje w naszą głowę jakiś panikarz, aby przełożyć te lęki na swoje dzieci i partnera.

Pracuj z rodziną…

Jeśli pracujesz zdalnie – zaplanuj sobie ściśle określony czas na pracę. Nie doskakuj do komputera przez cały dzień. Ja pracuje w takim samym trybie czasu jakbym był w biurze. To dla mnie przewidywalna i sprawdzona metoda organizacji pracy. Jednak dzieci uwielbiają mi towarzyszyć w pracy. Czy to trudne? Czasami tak, ale uczę się czerpać z tego korzyści i radość np. w przerwie mogę pobawić się z moimi dziećmi, zjeść obiad z żoną – to NIEZWYKLE MOTYWUJĄCE!

Jeśli pracujesz dalej wychodząc z domu, to opowiadaj swoim bliskim co dziś robiłeś, z kim się spotkałeś, co Cię zaskoczyło w pracy. To w tych niepewnych czasach da Twoim bliskim poczucie przewidywalności i bezpieczeństwa.

Jeśli obecnie nie pracujesz zawodowo, to na pewno pracujesz 2 razy intensywniej w domu. Pracujesz na to aby Twoim bliskim niczego nie zabrakło w tym trudnym czasie- jedzenia, miłości, przytulenia, czytania, rozmowy. To z pewnością najcenniejsza praca na świecie.

Michał Alicki

Rodzina w czasach zarazy! Czyli 3 rzeczy, które wzmocnią Twoją relację z bliskimi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Facebook