Urlop czyli Czas (nie)wolny od pracy…

Polacy są wciąż w czołówce najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Dodatkowo nasze nawyki nie pomagają nam w sprawnej organizacji pracy i życia prywatnego. Życie pędzi z ogromną prędkością i zazwyczaj jest podporządkowane pracy. Z drugiej jednak strony narzekamy na brak równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym – nie mamy czasu na rodzinę, hobby…Nie mamy czas bo? na urlopie odbieramy służbowe mejle i telefony?…

Nawyki…

  • 55% Polaków pracuje podczas choroby,
  • 53% Polaków pracuje po wyznaczonych godzinach pracy
  • 43% Polaków pracuje podczas urlopu
  • 34% Polaków pracuje po godzinach z przymusu pracodawcy
Nasze nawyki przekładają się bezpośrednio na nasze zdrowie. 70% Polaków odczuwa dolegliwości związane ze stresem (zazwyczaj bóle).

Rozładować stres…

Zazwyczaj rozładowanie stresu kojarzy się z aktywnością fizyczną lub po prostu jakąś rozrywką. Faktycznie tak jest, że w większości przypadków rozładowujemy stres z pracy poprzez sport – średnio 3 godziny tygodniowo. Jednak trudniej jest nam złapać równowagę emocjonalną czy równowagę myśli w rozmowie z bliskimi. Swojemu partnerowi życiowego poświęcamy przeciętnie 6 godzin tygodniowo, a dzieciom od 6 do 9 godzin. Jeśli porównamy, że w ciągu tygodnia 40 godzin spędzamy w pracy to czas z rodziną nie ma szans aby stać się “odstresowywaczem”.

Urlopujemy?…

Sezon urlopowy powoli dobiega końca. Warto zastanowić się nad jakością swojego odpoczynku. Czy faktycznie wolne od pracy jest czasem wolnego umysłu od pracy? Niektórzy specjaliści od zarządzania twierdzą, że jest to czas na spowolnienie i refleksję nas swoją efektywnością. Czyli czas na myślenie, w którym miejscu w życiu zawodowym teraz jestem. Uważam, że to błąd! Urlop to jest czas na refleksję i myślenie ale o swoich bliskich, rodzinie lub celach życiowych, a nie tylko zawodowych. 
Po raz pierwszy w tym roku wyłączyłem telefon służbowy na czas urlopu. Początkowo odczuwałem pewien dyskomfort ale wiem, że to dobry nawyk. Kiedyś też dowiedziałem się, że ludzi szanujących swój czas prywatny bardziej się ceni –  podobnie jak osoby cechujące się asertywnością. Reset od pracy? Zdecydowanie tak – na zdrowie!
Tata Szef
Urlop czyli Czas (nie)wolny od pracy…

Jedna myśl na “Urlop czyli Czas (nie)wolny od pracy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry
Facebook