Mamo, Tato! W co się dzisiaj pobawimy?

Ponura pogoda, przeziębienie lub inna choroba? Czas posiedzieć w domu z dzieckiem? Koniecznie musisz coś wymyśleć do zabawy bo w przeciwnym wypadku dziecko zrobi to za Ciebie. Przedstawiam Wam nasze sposoby na kreatywną zabawę z dzieckiem bez spędzania długich godzin na przygotowywaniu np. ekologicznej masy plastycznej. Wszystkie rzeczy niezbędne do zabawy kupisz w każdym markecie.

Plastelina, ciastolina i piasek kinetyczny

Na przykład Play Doh lub piasek kinetyczny to świetny sposób na zabawę i naukę z dzieckiem, które dopiero uczy się jak używać siły swoich paluszków do “modelowania” świata. Możemy wycinać serduszka, gwiazdki, choinki lub robić węże czy ślimaki. Babki z kolorowego piasku kinetycznego robią furorę. Im więcej masz pomysłów na ciekawe wzory tym dłużej posiedzicie razem przy stole.

Malowanie, rysowanie i prace plastyczne

Najprostsza rzecz do wspólnego spędzania czasu w domu. Kredki lub farby i kartki papieru zapewniają nam sporo czasu razem. Rysujemy, kolorujemy, malujemy i dodajemy brokat do farb. Świetnym sposobem na uruchomienie wyobraźni dziecka jest kreowanie historii, którą opowiadasz w trakcie rysowania czy malowania. 

Zeszyt z zadaniami, wypychanki i naklejki

Takie książeczki z ćwiczeniami dostosowanymi do wieku i umiejętności dziecka znajdziesz nawet w osiedlowym oddziale poczty. Naklejki, które muszą znaleźć się na odpowiedniej stronie i miejscu, kolorowanie według podanej instrukcji czy znalezienie drogi wyjścia ołówkiem z labiryntu daje frajdę nie tylko dziecku 🙂

Gra na instrumentach

U nas sprawdza się wspólna gra na cymbałkach, grzechotki, trąbka  oraz flet. Ostatnio Ola zażyczyła sobie na urodziny nawet tamburyno – ciekawe co na to powiedziałby jej brat, który ucina sobie liczne drzemki w ciągu dnia. Odkąd mamy książeczkę Kici Koci, która zakłada zespół muzyczny (Ola mocno identyfikuje się z tą postacią) to ta forma zabawy nieźle wypada w rankingu zajęć domowych.

Gry planszowe i puzzle

Można zaczynać od zwykłego MEMO, a skończyć na grach planszowych o stopniu skomplikowania dostosowanym do wieku dziecka. Rynek gier planszowych cały czas się rozszerza i dostarcza coraz większych możliwości kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem. Gry planszowe utrwalają zdobytą już wiedzę, kształtują procesy poznawcze takie jak: myślenie, kojarzenie, uwaga, pamięć, spostrzeganie, wzbogacają słownictwo. Gry planszowe rozwijają umiejętności społeczne takie jakie jak: rywalizacja, współpraca, przyjmowanie porażek czy zwycięstw.

Malowanie twarzy

Ostatni hit w naszym domu. Malowanie twarzy rąk czy nóg jest świetnym wstępem do tzw. zabaw tematycznych, w których może wziąć udział każdy domownik. Nagle zaczynają chodzić po mieszkaniu tygrysy, koty, zebry, fruwają motyle i pracowite pszczółki. A ja mogę odkryć swoją prawdziwą naturę – dzika!

Klocki

Lego Duplo dają radę w każdej sytuacji – budowa domu, placu zabaw czy ZOO jest tylko wstępem do zabawy. Budowanie z klocków rozwija wyobraźnię przestrzenną i kreatywność dziecka.

Najważniejszy jest czas spędzony z dzieckiem na zabawie. Dzieci nie będą robić tego, co im powiesz, tylko będą naśladować to, co Ty robisz.

Mamo, Tato! W co się dzisiaj pobawimy?

Jedna myśl na “Mamo, Tato! W co się dzisiaj pobawimy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry
Facebook