czasy idealnego czasu…

“Wszystko ma swój czas” jak brzmi fragment znanego utworu ale czy jest idealny czas na dzieci? To jak zadać sobie pytanie czy jest idealny czas na pożar mieszkania…To jak powiedzenie sobie: “teraz już jestem gotowy na powódź i zalanie całego moje dobytku…”.Nie chodzi tu o to, że każde dziecko sieje takie spustoszenie ale pokazanie, że idealność czasu nie istnieje. Jeśli uważasz, że wiedziesz idealne życie i dodasz do niego idealne dziecko w idealnym czasie to czeka Cię idealne rozczarowanie…

idealny czas zawodowy…

Jeszcze tylko dostanę podwyżkę…jeszcze tylko jeden stopień awansu i już już…jestem gotowa/gotowy na dziecko. Często zdarza nam się kalkulować spoglądać niemal z kalendarzem w ręku kiedy nasz potomek ma wyjść na ten świat aby było…no właśnie: idealnie. Niestety (albo stety) rzeczywistość jest zgoła inna: często awans nie przychodzi wtedy kiedy oczekiwaliśmy, a kondycja finansowa firmy nie pozwala na rychłe podwyżki, a czas leci. Decyzja o rodzicielstwie jest odwlekana, a “ciśnienie” rośnie bo przecież nie jesteśmy coraz młodsi. Życie zawodowe często zajmuje nam większość życia, daje nam satysfakcję, sukcesy, docenienie i ciężko jest nam z tego zrezygnować – rozwijamy się. Paradoksalnie czekamy na spokojniejszy czasy, które mogą nie nastąpić bo w każdym kolejnym miesiącu, kwartale, roku są nowe cele i wyzwania. Mało tego – te wyzwania będą dla nas coraz bardziej atrakcyjne bo osiągamy większą sprawność zawodową.  Dodatkowo w takim czasie często nie zdajemy sobie sprawy, że natura to nie nasze chciejstwo i słowa: “Kochanie za miesiąc będziemy w ciąży” – w większości przypadków to tylko życzenia.

idealny czas finansowy…

“Nie stać nas na dziecko, mamy za małe mieszkanie – jeszcze tylko dostaniemy nowy kredyt i już już będziemy rodzić.” Idealnym miejscem do tego aby wychowywać dzieci jest miejsce gdzie…się nie pozabijają. Idealną sytuacją finansową jest sytuacja, w której jesteśmy w stanie dziecko nakarmić i ubrać. Dzieci nie oczekują od swoich rodziców butów za 500zł ani wózków za 4000 zł…one oczekują od nas tylko jednego – czasu dla rodziny. Dzieci nie będą pamiętać czy miały zestaw do piaskownicy za 5 zł z PEPCO czy za 55 zł z 56 elementami – zapewniam Cię, że będzie się bawić maksymalnie 3 foremkami.

idealne przygotowania…

Często jest tak, że do rodzicielstwa przygotowujemy się w nadmierny sposób i zatracamy się w zakupach i kolekcjonowaniem sprzętów dla naszego potomka. Okazuje się po czasie, że skorzystaliśmy z 30% tych wszystkich udogodnień naszych czasów. Podświadomie nie chcąc wychodzić ze strefy własnego komfortu (tutaj pisałem o tym w kontekście zawodowym: https://tataszef.pl/?p=630) odwlekamy nasze decyzje o rodzicielstwie.

presja otoczenia…

Jednoznacznie chciałbym Wam powiedzieć: nie każdy musi posiadać dzieci…ba nawet uważam, że niektórzy nie powinni mieć dzieci z różnych względów. Okazuje się, że przyszli dziadkowie przy stole świątecznym pytają po raz 15 kiedy będą bawić wnusia czy wnusię co wywołuje niejednokrotnie niezbyt dobre emocje i niepotrzebne dyskusje. Kluczowym aspektem presji otoczenia na rodzicielstwo jest uczciwe postawienie sprawy: jeżeli nie chcesz mieć dzieci ponieważ: nie bo nie, nie lubię dzieci, zbyt lubię swoje obecne życie, lubię swoją pracę, dobrze mi tylko z moim partnerem , lubię spać, nie lubię zimnej kawy itd. – w porządku tylko powiedz to szczerze.

Tata Szef


czasy idealnego czasu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry